Najemca ma prawo żądać kosztu ulepszeń od nabywcy
UMOWY CYWILNOPRAWNE. Osoba, która najęła lokal i wyremontowała go przed jego zbyciem przez wynajmującego, ma roszczenie o zwrot nakładów użytecznych do nowego właściciela.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 8 maja 2014 r. (V CSK 375/13).
Powodowie zawarli z właścicielką lokalu mieszkalnego umowę jego najmu. Mieszkanie było w złym stanie i właścicielka wyraziła zgodę na szeroko zakrojone prace remontowe (ulepszenia), które przeprowadzono w latach 2004–2006.
W 2007 r. powodowie zawarli z właścicielką kolejną umowę najmu tego samego mieszania. Rok później właścicielka sprzedała lokal. Nabywcy wypowiedzieli umowę najmu i powodowie wyprowadzili się. Następnie wystąpili przeciwko nabywcom z roszczeniem o zwrot nakładów na mieszkanie.
Sąd I instancji uwzględnił powództwo. Wskazał, że roszczenie powodów ma charakter realny, a zatem może być skierowane przeciwko każdoczesnemu właścicielowi nieruchomości.
Na skutek apelacji pozwanych sąd II instancji powództwo oddalił. Wskazał, że roszczenie powodów o zwrot nakładów ma charakter obligacyjny, czego konsekwencją jest możliwość realizowania roszczenia względem właściciela, który odebrał rzecz z nakładami. W sprawie za takiego właściciela uznać należy pozostającą poza sporem poprzednią właścicielkę lokalu.
Od wyroku skargę kasacyjną wywiedli powodowie, wskazując na naruszenie art. 678 § 1 kodeksu cywilnego poprzez przyjęcie, że nabywca rzeczy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta