Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Konflikt nie zawsze uda się pokojowo rozstrzygnąć

27 sierpnia 2014 | Prawo i praktyka | Piotr Rola
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

PROCEDURA | Gdy ugoda narusza interesy pracownika lub jest sprzeczna z prawem czy zasadami współżycia społecznego, szef nie może liczyć, że utrzyma się ona w sądzie.

Piotr Rola

Spór między pracownikiem a pracodawcą można rozwiązać, zawierając ugodę. Wtedy każda ze stron nieco ustępuje ze swoich żądań. Choć zakończenie sporu w takim trybie powinno być mile widziane, nie może pomijać pewnych chronionych interesów pracownika. Czasami konieczna będzie ingerencja sądu, który nie dopuści do wejścia ugody w życie.

Wbrew przepisom...

Z okoliczności konkretnej sprawy może wynikać, że zawarcie ugody jest niedopuszczalne, gdyż jest ona sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego (art. 253 k.p.). Ten sam skutek wywołają postanowienia porozumienia zmierzające do obejścia prawa (art. 203 § 4 w zw. z art. 223 § 2 kodeksu postępowania cywilnego) czy naruszające słuszny interes pracownika (art. 469 k.p.c.). Jeśli sąd stwierdzi którąkolwiek z tych przesłanek, uzna taką ugodę za niedopuszczalną. Spowoduje to zgłoszenie sprzeciwu i prowadzenie dalszego postępowania koniecznego do merytorycznego rozstrzygnięcia sprawy.

Ugoda może być uznana za sprzeczną z prawem (art. 253 k.p.), gdy jej postanowienia (lub tryb zawarcia) naruszają bezwzględne przepisy (ius cogens). Przykładowo będzie tak przy próbie wydłużenia lub skrócenia terminu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9925

Wydanie: 9925

Spis treści
Zamów abonament