Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy można unieważnić postępowanie zamówieniowe

27 sierpnia 2014 | Prawo i praktyka | Anna 
Smagowicz-Tokarz

INWESTYCJE. Zamawiający wydaje decyzję unieważnieniową, jeżeli (łącznie) wystąpiła istotna zmiana okoliczności powodująca, że kontynuacja czynności lub wykonanie zamówienia 
nie leży w interesie publicznym, czego 
nie można było wcześniej przewidzieć.

Tak uznała Krajowa Izba Odwoławcza w wyroku z 3 czerwca 2014 r. (KIO 991/14).

Zamawiający (GDDKiA) poinformował wykonawcę o wyborze – w postępowaniu na zaprojektowanie i wykonanie rozbudowy miejsc poboru opłat na płatnym odcinku autostrady – jego oferty. Do podpisania umowy jednak nie doszło z powodu unieważnienia przez zamawiającego tego postępowania. Zamawiający powołał się na decyzję ministra infrastruktury i rozwoju regionalnego, nieprzewidywalność podjęcia tej decyzji, korzyści społeczne i finansowe związane z odstąpieniem od rozbudowy manualnego systemu poboru opłat i utworzenie systemu elektronicznego. Dokument ten okazał się notatką służbową w sprawie możliwości wprowadzenia opłaty elektronicznej, skierowaną przez podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego do właściwego ministra. Notatka zawierała m.in. prośbę o podjęcie decyzji w sprawie rozpoczęcia przez ministerstwo oraz zamawiającego prac mających na celu przygotowanie i wdrożenie koncepcji elektronicznego poboru opłat (o co zamawiający zabiegał od 2011 r.). Do notatki został załączony przewidywany harmonogram prac, na notatce znajdowała się ręczna adnotacja „Zgoda", data, pieczątka i podpis ministra.

Wykonawca wniósł odwołanie do prezesa Krajowej Izby Odwoławczej, podnosząc bezpodstawne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9925

Wydanie: 9925

Spis treści
Zamów abonament