Płacą nie tylko obecni, ale także byli wspólnicy
PROCEDURY | Nie trzeba być w spółce, aby odpowiadać za jej zobowiązania podatkowe. Przekonały się o tym osoby, które już dawno z niej odeszły, a mimo to fiskus zapukał do ich drzwi.
Wspólnik spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej oraz komplementariusz spółki komandytowej albo komandytowo-akcyjnej odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie ze spółką i z pozostałymi wspólnikami za zaległości podatkowe spółki. Wynika to z art. 115 § 1 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.).
Zasada ta stosowana jest również do odpowiedzialności byłego wspólnika za zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań, których termin płatności upływał w czasie, gdy był on wspólnikiem. Potwierdza to wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 15 lipca 2008 r. (III SA/Gl 263/08).
Przykład
Zaległość w podatku od środków transportowych powstała za 2012 rok, a wspólnik odszedł ze spółki w 2011. W takim przypadku nie będzie za nią odpowiadał. Ale jeśli by opuścił spółkę w 2013 roku, to za tę zaległość już by odpowiadał.
Podobnie jest z zaległościami wymienionymi w art. 52 o.p. Za nie wspólnik również poniesie odpowiedzialność, jeśli powstały w czasie, gdy był w spółce. Dotyczy to:
- nadpłaty (jeśli została wykazana nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej, a organ podatkowy zwrócił ją lub zaliczył na poczet zaległości podatkowych bądź bieżących ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta