Zdaniem fiskusa komputery są urządzeniami przemysłowymi
Wypłacane przez spółkę polską na rzecz niemieckiej raty leasingowe za sprzęt komputerowy wykorzystywany w działalności gospodarczej należy traktować jako należności licencyjne, a w konsekwencji opodatkować podatkiem u źródła w Polsce.
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 17 lipca 2014 r. (ITPB1/415-536/14/MW).
Przedmiotem działalności wnioskodawcy (spółka) jest produkcja metalowych wyrobów gotowych. Spółka leasinguje od niemieckiej spółki komandytowej sprzęt komputerowy (komputery stacjonarne, notebooki, serwery oraz macierze dyskowe), który wykorzystuje w prowadzonej działalności.
We wniosku o interpretację spółka spytała, czy jest zobowiązana do pobierania podatku dochodowego u źródła od wynagrodzenia wypłacanego na rzecz spółki niemieckiej z tytułu rat leasingowych płaconych za ten sprzęt.
W ocenie wnioskodawcy wyłącznie uzyskane na terytorium Polski przez nierezydentów przychody z tytułu użytkowania lub prawa do użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego, w tym także środka transportu, podlegają w Polsce podatkowi u źródła (art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT). Zgodnie z polsko-niemiecką umową o unikaniu podwójnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta