Kraków walczy z piecami na węgiel
Ekologia | W rankingu 386 miast Unii Europejskiej gorsze powietrze mają tylko dwa miasta bułgarskie.
grzegorz Łyś
Gdy zaczynają się jesienne chłody, nad dachami Krakowa pojawiają się chmury ciemnego dymu z tysięcy pieców opalanych węglem. Za cztery lata, przed sezonem grzewczym 2018/2019, mają być one – zgodnie z uchwałą sejmiku województwa małopolskiego – zlikwidowane. Dzięki temu wskaźniki zanieczyszczenia powietrza osiągające obecnie pod Wawelem rekordowe wartości powinny się obniżyć niemal o połowę.
Uchwała antysmogowa w sądzie
Odwieczny krakowski smog zagraża zdrowiu mieszkańców miasta, murom zabytkowych budowli, drzewom na Plantach. Według ostatnich danych 43 proc. pyłu w powietrzu w Krakowie pochodzi z palenisk opalanych paliwami stałymi, węglem oraz drewnem. Pył ten (oznaczany PM10 oraz PM2,5 – patrz ramka) zawiera szkodliwe związki m.in węgla, siarki i chloru, w tym rakotwórcze wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne: 68 proc. benzoalfapirenu w powietrzu to skutek palenia węglem w piecach.
Normy stężenia PM10 w mieście przekroczone są, nieraz znacznie, przez prawie połowę dni w roku. Powoduje to, jak się szacuje, ok. 400...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta