Jak skutecznie uszczelnić zasady ochrony tajemnic w firmie
PRAWO HANDLOWE | W spółce jawnej i partnerskiej każdy wspólnik ma prawo osobistego zasięgania informacji o stanie majątku i interesów spółki, a także uprawnienie do osobistego przeglądania ksiąg i dokumentów spółki.
Nie budzi wątpliwości, że obecnie, w dobie szybko zmieniającego się otoczenia prawno-gospodarczego, informacja stała się najcenniejszym dobrem. Przedsiębiorstwa, którym zależy na zabezpieczeniu swoich interesów, zwracają coraz większą uwagę na ochronę tajemnicy handlowej, a tym samym własnego interesu. Jednocześnie coraz powszechniejsze stają się działania prowadzące do uzyskania legalnego dostępu do informacji. W tym kontekście szczególnie upowszechnił się trend nabywania akcji spółek przez konkurencję w mniejszej lub większej skali. Pozyskanie pakietu udziałów lub akcji daje bowiem nie tylko prawo udziału w zgromadzeniu wspólników/ walnym zgromadzeniu, ale również może mieć na celu uzyskanie możliwości powoływania członków rady nadzorczej lub dostępu do tajemnic spółki.
W tym kontekście warto się przyjrzeć obowiązującym przepisom kodeksu spółek handlowych w zakresie dostępu wspólników i organów nadzorczych spółki do jej informacji. Szczególny stan faktyczny i uprawnienia wynikające z przepisów prawa powinny stanowić punkt wyjścia dla zastosowania przez spółkę instrumentów prawnych i pozaprawnych, które mogą pomóc uszczelnić ochronę tajemnic spółki.
Jak jest w osobowych
W spółce jawnej i spółce...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta