Ważniejsza poprawa niż kara
PROCEDURA | Nawet jeśli pracodawca zapłaci grzywnę za uchybienia dostrzeżone przez inspektora pracy, może ubiegać się o jej zwrot w całości lub w 75 procentach. Warunek – musi wcześniej wykonać decyzję kontrolującego.
Nakaz to decyzja administracyjna, czyli najsilniejszy środek oddziaływania inspektora pracy na zatrudniających. Jest on obwarowany przymusem prawnym, a jego niewykonanie stanowi wykroczenie z art. 283 § 2 pkt 7 k.p. zagrożone sankcją w postaci grzywny. Co więcej, jeśli pracodawca nie zrealizuje nakazu, musi się liczyć z wszczęciem egzekucji administracyjnej i poważnymi karami.
Ze względu na przedmiot, którego dotyczą decyzje inspektorów pracy, można je podzielić na dwie podstawowe grupy:
- dotyczące stwierdzonych nieprawidłowości z zakresu BHP oraz
- płacowe.
Usunięcie usterek lub wstrzymanie prac
W tej pierwszej grupie, dotyczącej kwestii BHP, mieści się kompetencja nakazania:
- usunięcia stwierdzonych uchybień w ustalonym terminie,
- wstrzymania pracy lub działalności, jeśli stwierdzone naruszenie bezpośrednio zagraża życiu lub zdrowiu pracowników, osób wykonujących dane prace lub prowadzących działalność,
- skierowania do innych prac pracowników lub innych osób dopuszczonych do pracy wbrew przepisom przy pracach wzbronionych, szkodliwych lub niebezpiecznych, albo pracowników lub innych osób dopuszczonych do pracy przy pracach niebezpiecznych, jeżeli nie mają oni odpowiednich kwalifikacji,
- wstrzymania eksploatacji maszyn i urządzeń, jeśli powoduje ona bezpośrednie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta