Kampania samorządowa pod lupą
Uchwalony w 2011 roku kodeks wyborczy, znacznie ograniczył możliwości patologii w finansowaniu wyborów.
Zgodnie z art. 135 kodeksu wyborczego komitet wyborczy może wydać na kampanię wyborczą tylko kwoty przewidziane prawem. Wysokość tej kwoty zależy od liczby mieszkańców w danej jednostce samorządowej pomnożonej przez liczbę mandatów przypadających na okręg lub okręgi.
O szczegółach finansowania kampanii wyborczej „Rzeczpospolita" informowała w numerze z 2 sierpnia 2014 r. Przypomnijmy, że komitet zbiera pieniądze na kampanię, przyjmując wpłaty od osób fizycznych, w tym od samych kandydatów. Każda osoba może wpłacić w 2014 r. maksymalnie 25 200 zł. O wysokości wydatków przeznaczonych na poszczególnych kandydatów komitet decyduje natomiast dowolnie.
Praktyka wyborcza pokazała, że największe sumy były wydawane na pierwsze trzy miejsca listy kandydatów. Następne osoby miały już do dyspozycji symboliczne kwoty.
Ustawodawca obciążył odpowiedzialnością karną za nieprzestrzeganie przepisów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta