Karta wypadku zamiast protokołu
Jeśli wypadkowi przy pracy uległ zleceniobiorca, okoliczności zdarzenia dokumentuje się inaczej niż w przypadku pracowników. Świadczenia z tego tytułu przysługują pod warunkiem, że wykonawca objęty jest ubezpieczeniem wypadkowym.
Zatrudniony przez nas zleceniobiorca poślizgnął się w pomieszczeniu warsztatowym na rozlanym oleju, w wyniku czego złamał rękę. Czy tego rodzaju zdarzenie może być uznane za wypadek przy pracy, a jeśli tak, to czy mamy sporządzić takie same dokumenty jak w przypadku pracowników? – pyta czytelnik.
Tego rodzaju zdarzenie może być uznane za wypadek przy pracy pod pewnymi warunkami. Natomiast zakres dokumentów powypadkowych w przypadku zleceniobiorców jest znacznie mniejszy niż u pracowników.
Właściwa kwalifikacja
Żeby to zdarzenie mogło być uznane za wypadek przy pracy, musi spełniać przesłanki określone w art. 3 ust. 3 pkt 6 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 167, poz. 1322 ze zm.; dalej: ustawa wypadkowa).
W myśl tego przepisu za wypadek przy pracy uważa się również nagłe zdarzenie, jeśli:
- zostało wywołane przyczyną zewnętrzną,
- spowodowało uraz lub śmierć,
- nastąpiło w okresie ubezpieczenia wypadkowego z danego tytułu podczas wykonywania pracy m.in. na podstawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta