Odprawy pośmiertnej nie będzie, gdy nie ma jej komu wypłacić
ROZLICZENIA | Dziecko pracownika, które nie spełnia warunków uzyskania renty rodzinnej po nim, otrzyma prawa majątkowe po zmarłym rodzicu po wcześniejszym stwierdzeniu nabycia spadku. Ale nie dostanie odprawy pośmiertnej.
Zmarła jedna z naszych pracownic. Miała tylko dorosłą, pracującą córkę. Nie miała męża, innych krewnych ani członków rodziny uprawnionych do renty po niej. Przed śmiercią nabyła prawo do premii kwartalnej, wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca oraz ekwiwalentu za pozostały urlop. Od córki mam informację, że zmarła zostawiła testament i ona jest w nim wymieniona jako jedyny spadkobierca. Czy na tej podstawie można jej wypłacić prawa majątkowe po pracownicy? Co z odprawą pośmiertną – czy można jej nie wypłacić, czy też wchodzi ona do spadku tak jak wynagrodzenie? – pyta czytelniczka.
Sam testament nie jest podstawą do realizacji na rzecz córki praw majątkowych ze stosunku pracy po zmarłej matce. Wszystkie należności, do których pracownica nabyła prawo za życia, powiększą masę spadkową. Pracodawca może je wypłacić spadkobiercy dopiero po okazaniu przez niego sądowego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku lub notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia. Jeśli córka okaże taki dokument, to może ubiegać się o wypłatę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta