Pracownik do wynajęcia
Największym obciążeniem firm w spowolnionej kryzysem gospodarce są dziś koszty związane z zatrudnianiem pracowników.
Receptą dla wielu z nich może się okazać outsourcing pracowniczy nazywany także leasingiem pracowniczym.
Leasing pracowniczy to wynajem pracowników, z którymi został zawarty stosunek pracy na rzecz innych podmiotów gospodarczych. Pracownicy pracują zgodnie z ustawą o pracy tymczasowej, a pomiędzy podmiotami gospodarczymi zawarta jest umowa.
Trudne czasy i dynamicznie zmieniające się warunki otoczenia gospodarczego wymuszają na przedsiębiorcach podejmowanie efektywnych działań prowadzących do ograniczania kosztów bez uszczerbku dla jakości i wydajności firmy. Coraz popularniejszym narzędziem staje się elastyczna polityka personalna i stosowanie nowoczesnych metod optymalizacyjnych związanych z tzw. outsourcingiem (leasingiem) pracowniczym.
W praktyce przybiera on cztery formy, które różnią się zakresem przekazania danej funkcji w przedsiębiorstwie do podmiotu zewnętrznego. Dwie pierwsze to outsourcing funkcji, wykorzystujący instytucję przejścia zakładu pracy z art. 231 kodeksu pracy oraz instytucję zwolnień grupowych i powołanie nowych grup pracowniczych, względnie ponowne wykorzystanie obecnych. Dwie kolejne to praca tymczasowa, jako uzupełnienie grup pracowniczych danego przedsiębiorstwa oraz zatrudnienie zewnętrzne, czyli wykonywanie zadań w przedsiębiorstwie przez pracowników podmiotu zewnętrznego.
Leasing pracowniczy to wynajem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta