Ważne dobre zabezpieczenie
Rozmowa | Monika Drab-Grotowska, radca prawny, partner w kancelarii Drab-Grotowska, Juszczyńska, Achler Radcowie prawni i Adwokaci Sp.p.
W ostatnim czasie faktoring stał się bliższy przedsiębiorcom. Na co powinni zwracać uwagę przy zawieraniu transakcji faktoringowej?
Monika Drab-Grotowska: Powszechność tego rodzaju transakcji spowodowała, że szczegółowe zapisy umów faktoringowych bywają traktowane jako standardowe i w związku z tym powielane, bez względu na charakter i wartość nabywanej przez faktora wierzytelności, stopień wypłacalności dłużnika czy jego kondycję finansową. Jednym z najczęściej powielanych przez strony umowy faktoringowej, zwłaszcza przez faktorantów, błędów jest bagatelizowanie roli postanowień o zabezpieczeniu roszczeń faktora z tytułu umowy faktoringowej oraz nieadekwatny wybór formy zabezpieczenia. Tymczasem postanowienia dotyczące zabezpieczenia roszczeń faktora stanowią jeden z najistotniejszych elementów transakcji faktoringu, zwłaszcza w przypadku tzw. faktoringu właściwego.
Faktoring to umowa handlowa polegająca na nabyciu przez faktora określonych wierzytelności przysługujących przedsiębiorcy z tytułu sprzedaży, dostawy lub usługi w zamian za określoną kwotę odpowiadającą wartości wierzytelności, a pomniejszoną o prowizję faktora.
Zgadza się. Jest to umowa łącząca w sobie elementy cesji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta