Dłuższy zakładowy staż pracy to większe uprawnienia
Czy jeśli chcemy dwóch pracowników ukarać za to samo przewinienie (razem pili alkohol w pracy), pracownik o dłuższym stażu pracy musi otrzymać niższą karę?
Marek Rotkiewicz, specjalista prawa pracy
Artykuł 111 k.p. określający główne przesłanki zastosowania kary porządkowej wskazuje, że przy jej wymierzaniu pracodawca powinien brać pod uwagę w szczególności rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych, stopień winy pracownika i jego dotychczasowy stosunek do pracy. Ten trzeci element powiązany jest z zakładowym stażem pracy. Nakładając karę, powinno się ocenić dotychczasową pracę. Dłuższa nienaganna współpraca może wpłynąć na łagodniejsze potraktowanie przewinienia i tym samym spowodować niższą karę niż u osoby z krótką historią pracy, która nie zdążyła jeszcze niejako „wyrobić sobie" opinii. Takie działanie nie będzie przy tym stanowić dyskryminacji w zatrudnieniu. Oczywiście może to działać w obie strony. Wcześniejsze przewinienia, naruszanie dyscypliny pracy będzie przesłanką obciążającą pracownika o dłuższym stażu, który może też mieć znacznie więcej takich wykroczeń niż osoba krócej pracująca.
W przedstawionej sytuacji szef nie musi jednak bezwzględnie różnicować dotkliwości kar. Podwładni popełnili znaczące wykroczenie przeciwko przepisom,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta