Kto odpowie za zaniedbanie medyka
POSTĘPOWANIE | Gdy zidentyfikowanie lekarza popełniającego błąd w sztuce nie sprawia problemów, jego odpowiedzialność zależy od formy współpracy ze szpitalem. Najkorzystniejsza dla specjalisty jest pod tym względem ochrona wynikająca z zawartej umowy o pracę.
Popełnienie przez lekarza błędu może powodować tragiczne skutki – od komplikacji w procesie leczenia przez zwiększenie uszczerbku na zdrowiu aż po śmierć pacjenta. Odpowiedzialność specjalisty za błąd w sztuce może być trojaka – karna, zawodowa i cywilna. Dla egzekwowania tej ostatniej istotne znaczenie ma forma świadczenia usług medycznych.
Żądania pacjenta lub jego rodziny
Poszkodowany przez lekarskie zaniedbanie może dochodzić, na zasadach przewidzianych w kodeksie cywilnym, odszkodowania w wysokości wszelkich poniesionych kosztów leczenia – rozumianych szeroko, łącznie z nakładami poniesionymi na rehabilitację, transport, wizyty rodziny w szpitalu itp. – a także zarobków utraconych na skutek rozstroju zdrowia. W przypadku utraty, choćby częściowej, możliwość pracy zarobkowej bądź też zwiększenia się potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość pacjentowi przysługuje prawo do stałej renty wypłacanej przez odpowiedzialnego za szkodę. Jednorazową kwotą pieniężną przysługującą ofierze błędu lekarskiego, mającą wyrównać jego ból i cierpienie zarówno fizyczne, jak i psychiczne, jest zadośćuczynienie przewidziane w art. 445 § 1 kodeksu cywilnego.
W przypadku śmierci pacjenta prawo do odszkodowania – obejmującego także koszty pogrzebu – przysługuje osobom, które poniosły wydatki. Bliscy, na których utrzymanie łożył zmarły,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta