Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kłopot z przemieszczaniem środków trwałych do innej inwestycji

08 października 2014 | Prawo i praktyka | Michał Gosek

CIT | Fiskus uważa, że spółka może przesuwać składniki majątku między terenami różnych specjalnych stref ekonomicznych, a także w ramach jednej z nich, i nie traci prawa do zwolnienia podatkowego. Resort gospodarki ma jednak inne zdanie.

Specjalne strefy ekonomiczne (dalej: SSE) to niezwykle skomplikowana tematyka, a same SSE funkcjonują na styku jurysdykcji dwóch różnych ministrów (zwolnienia podatkowe leżą bowiem w gestii ministra finansów, ale podmiotem odpowiedzialnym za udzielanie zezwoleń na inwestowanie w specjalnych strefach ekonomicznych oraz ich cofanie jest minister gospodarki). Taki podział kompetencji powoduje, że podatnicy, którzy chcą uzyskać indywidualną interpretację prawa podatkowego w zakresie skutków planowanych przez siebie działań na obszarze SSE, niejednokrotnie muszą tracić czas na wykazywanie, że to minister finansów jest organem właściwym dla udzielenia odpowiedzi na postawione przez nich pytanie. Bywa również, że wykładnia przepisów uzyskana przez podatnika od ministra finansów nie spotyka się z aprobatą ministra gospodarki, co w praktyce istotnie komplikuje podjęcie decyzji i tym samym sytuację podatnika.

Przykładem takiej kolizji może być próba uzyskania odpowiedzi na pytanie o możliwość przemieszczania przez przedsiębiorcę środków trwałych pomiędzy poszczególnymi inwestycjami, zarówno tymi znajdującymi się na terenie jednej specjalnej strefy ekonomicznej, jak i inwestycjami prowadzonymi w lokalizacjach położonych na terytorium różnych stref ekonomicznych, gdy przemieszczenie to następuje przed upływem pięciu lat od dnia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9961

Wydanie: 9961

Spis treści

Rzecz o prawie

Zamów abonament