Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Boom na żywność ekologiczną

08 października 2014 | Ciekawa ekonomia
Polacy kupują coraz więcej, a globalnym liderem wzrostu są Chiny
źródło: Rzeczpospolita
Polacy kupują coraz więcej, a globalnym liderem wzrostu są Chiny

Przemysł spożywczy | Polski rynek certyfikowanych produktów, chociaż niszowy,
bardzo szybko rośnie. Za niespełna dekadę będzie wart niemal 3 mld zł.

Beata Drewnowska

– Rynek żywności ekologicznej w Polsce jest nadal młody i wciąż gonimy Zachód, gdzie moda na nią zaczęła się znacznie wcześniej niż u nas – mówi „Rz" Joanna Żuchlińska z firmy MyEcolife prowadzącej BioBazary w Warszawie i Katowicach. – To sprawia, że jeszcze przez co najmniej kilka lat jego wartość będzie rosła o około 20 proc. rocznie.

Branża szacuje, że jeszcze trzy–cztery lata temu wydawaliśmy na certyfikowaną żywność ekologiczną – czyli z naturalnych surowców, wytworzonych bez udziału sztucznych nawozów – ok. 200 mln zł rocznie. Dziś wartość tego ryku szacowana jest na 650–700 mln zł.

Rośniemy szybciej niż Zachód

– Jeżeli w ciągu najbliższych lat rynek żywności ekologicznej będzie rósł w Polsce o co najmniej 20 proc. rocznie, to za niespełna dekadę jego wartość sięgnie 2,8 mld zł. Będzie to stanowić ok. 1 proc. całego rynku spożywczego w naszym kraju – szacuje Sylwester Strużyna, prezes i udziałowiec spółki Bio Planet, czołowego producenta i dystrybutora ekożywności w Polsce (o jej planach giełdowych piszemy w ramce obok).

Pozwoli to Polsce zmniejszyć dystans do krajów Europy Zachodniej. Dogonienie ich może jednak potrwać znacznie dłużej. Dla przykładu, w Niemczech czy Szwajcarii na żywność certyfikowaną...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9961

Wydanie: 9961

Spis treści

Rzecz o prawie

Zamów abonament