Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak gmina wykaże remont pomnika

08 października 2014 | Prawo i praktyka | Elżbieta Rogala

UPRAWNIENIA | Gdy miasto przeprowadza naprawy gminnych obiektów ze współudziałem sponsorów, łączy działalność publiczną (niepodlegającą VAT) i reklamową (stawka 23-proc.). Ma więc prawo uwzględnić cały podatek z faktur od wykonawców prac.

W zamian za umieszczenie na cokole pomnika informacji o sponsorze miasto podpisało umowę sponsorską na dofinansowanie remontu pomnika. Czy z otrzymanej faktury od wykonawcy robót za wykonany remont pomnika miasto może – choćby częściowo – odliczyć naliczony VAT? – pyta czytelniczka.

Jednym z zadań własnych miasta (tj. zadań publicznych, czyli niepodlegających VAT) jest obowiązek utrzymania gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz obiektów administracyjnych, czyli m.in. pomników. Stanowi o tym art. 7 ust. 1 pkt 15 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 594 ze zm.).

Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o VAT: „Nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9961

Wydanie: 9961

Spis treści

Rzecz o prawie

Zamów abonament