Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Biblioteki się modernizują

08 października 2014 | Ciekawa ekonomia
Najważniejsze jest zatrzymanie odpływu czytelników
źródło: Rzeczpospolita
Najważniejsze jest zatrzymanie odpływu czytelników
Ranking bibliotek
źródło: Rzeczpospolita
Ranking bibliotek

Ranking | Placówki coraz skuteczniej sięgają po wsparcie, dzięki któremu udaje im się zdobywać nowych czytelników.

Artur grabek

Tegoroczną, czwartą już edycję Rankingu Bibliotek „Rz" wygrały biblioteki z Barcina (woj. kujawsko-pomorskie), Lubaczowa (podkarpackie) oraz z Polanicy-Zdroju (dolnośląskie). Wszystkie one już w poprzedniej edycji znajdowały się w ścisłej czołówce. Biblioteka w Barcinie w 2013 roku zajęła szóste miejsce, ta z Lubaczowa była na siódmym. Polanicka biblioteka miała zaś 19. lokatę.

Każda z tych bibliotek znalazła swój własny pomysł, by zaistnieć w lokalnej społeczności. Skutecznie także sięgają po granty, które pozwalają im rozwijać działalność ponad to, na co wystarczają gminne dotacje.

Liczy się pomysł

W Rankingu Bibliotek ocenimy wiele parametrów. Od wielkości księgozbioru przez liczbę użytkowników, umiejętność sięgania po środki pozabudżetowe po dostępność wyspecjalizowanych tytułów. Naszym celem jest wskazanie bibliotek prowadzonych w mniejszych ośrodkach, które skutecznie podejmują działania mające na celu rozwijanie czytelnictwa i aktywizowanie lokalnej społeczności.

To wszystko udaje się w wyróżnionych placówkach, które są nie tylko wypożyczalniami książek, ale też dają lokalnej społeczności dostęp do szeroko rozumianej kultury czy edukacji. Przybliżają im tradycję regionu i są w stanie zaktywizować do wspólnego działania.

W tegorocznej edycji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9961

Wydanie: 9961

Spis treści

Rzecz o prawie

Zamów abonament