Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ubezpieczenie dla przedsiębiorców, którzy eksportują towary na wschód

08 października 2014 | Prawo i praktyka | Regina Skibińska

Zakup ochrony należności w transakcjach z Rosją i Ukrainą jest już praktycznie niemożliwy. Wynika to z podstawowej zasady – polisa chroni przed zdarzeniami potencjalnymi, a nie pewnymi czy obecnie mającymi miejsce.

Ubezpieczenie należności eksportowych zabezpiecza transakcje zawierane na „trudnych" rynkach. Działa ono w ten sposób, że jeżeli ubezpieczony kontrahent znacząco opóźnia płatności, ochrona ubezpieczeniowa dla kolejnych dostaw do niego zostaje zawieszona do momentu dokonania zapłaty. Przy dłuższych przeterminowaniach kontrahent jest windykowany. Sposób i moment rozpoczęcia windykacji ustalany jest indywidualnie w zależności od specyfiki kontrahenta, rynku i branży, w jakiej funkcjonuje posiadacz polisy. Znaczenie ma także to, że pozostali dostawcy niepłacącego kontrahenta mogą zostać poinformowani o jego trudnościach, co jest szczególnie istotne w przypadku klientów eksportowych, którzy mają szanse w szybki sposób dowiedzieć się o problemach zagranicznego partnera.

Na wcześniejszym etapie odbiorcy są na bieżąco monitorowani przez towarzystwo. W przypadku ich problemów finansowych lub płatniczych firma otrzymuje ostrzeżenie umożliwiające podjęcie odpowiednich decyzji, które zapobiegną uniknięciu strat, zanim dojdzie do braku zapłaty za dostarczone towary.

Ubezpieczenie należności eksportowych zabezpiecza transakcje zawierane na „trudnych" rynkach

Ubezpieczyć można zarówno ryzyko handlowe, jak i polityczne. Narażenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9961

Wydanie: 9961

Spis treści

Rzecz o prawie

Zamów abonament