Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ustawa o VAT kontra przepisy o ruchu drogowym

08 października 2014 | Prawo i praktyka | Edyta Zaniewicz

WYDATKI | Z odliczeniem czy bez? I w jakiej wysokości: 50 proc. czy 100 proc.? 
To problemy, z jakimi muszą się zmierzyć przedsiębiorcy księgujący faktury za zakup 
paliwa do napędu samochodu.

Znowelizowane przepisy dotyczące odliczania VAT od zakupów związanych z pojazdami samochodowym podatnicy stosują już pół roku. Od 1 kwietnia 2014 r. jednym z problemów jest to, w jakiej wysokości odliczyć VAT z faktur zakupu paliwa do napędu pojazdów. Wariantów jest wiele. Ustawa o VAT przewiduje prawo do odliczenia 100 proc. kwoty VAT wykazanego na fakturze, brak prawa do odliczenia bądź prawo do odliczenia tylko 50 proc. kwoty VAT wynikającej z dokumentu.

Co do zasady połowa

Zasadniczo od wydatków dotyczących nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu podatnik może odliczyć 50 proc. kwoty podatku wynikającej z otrzymanej faktury. Tak stanowi art. 86a ust. 1 w zw. z ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT. Zasada ta znajduje uzasadnienie w tym, że konstrukcja pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony sprawia, że są one co do zasady wykorzystywane nie tylko biznesowo, lecz również prywatnie. Ministerstwo Finansów przyjęło, że skoro pojazdy są wykorzystywane w 50 proc. biznesowo, to podatek naliczony też będzie odliczany w 50 proc.

Prawo to jest jednak ograniczone przez art. 12 ust. 1 ustawy nowelizującej z 7 lutego 2014 r. (DzU z 2014 r. poz. 312). Prawa do odliczenia VAT z faktur zakupu paliwa nie mają podatnicy użytkujący samochody osobowe. Podatku od zakupu paliwa nie będą mogli...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9961

Wydanie: 9961

Spis treści

Rzecz o prawie

Zamów abonament