Ustawa o VAT kontra przepisy o ruchu drogowym
WYDATKI | Z odliczeniem czy bez? I w jakiej wysokości: 50 proc. czy 100 proc.? To problemy, z jakimi muszą się zmierzyć przedsiębiorcy księgujący faktury za zakup paliwa do napędu samochodu.
Znowelizowane przepisy dotyczące odliczania VAT od zakupów związanych z pojazdami samochodowym podatnicy stosują już pół roku. Od 1 kwietnia 2014 r. jednym z problemów jest to, w jakiej wysokości odliczyć VAT z faktur zakupu paliwa do napędu pojazdów. Wariantów jest wiele. Ustawa o VAT przewiduje prawo do odliczenia 100 proc. kwoty VAT wykazanego na fakturze, brak prawa do odliczenia bądź prawo do odliczenia tylko 50 proc. kwoty VAT wynikającej z dokumentu.
Co do zasady połowa
Zasadniczo od wydatków dotyczących nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu podatnik może odliczyć 50 proc. kwoty podatku wynikającej z otrzymanej faktury. Tak stanowi art. 86a ust. 1 w zw. z ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT. Zasada ta znajduje uzasadnienie w tym, że konstrukcja pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony sprawia, że są one co do zasady wykorzystywane nie tylko biznesowo, lecz również prywatnie. Ministerstwo Finansów przyjęło, że skoro pojazdy są wykorzystywane w 50 proc. biznesowo, to podatek naliczony też będzie odliczany w 50 proc.
Prawo to jest jednak ograniczone przez art. 12 ust. 1 ustawy nowelizującej z 7 lutego 2014 r. (DzU z 2014 r. poz. 312). Prawa do odliczenia VAT z faktur zakupu paliwa nie mają podatnicy użytkujący samochody osobowe. Podatku od zakupu paliwa nie będą mogli...
Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta