Gdzie się rozlicza sprzedaż udziałów
CIT | Dochód z odpłatnego zbycia udziałów lub akcji spółki kapitałowej co do zasady obciążony jest daniną w państwie zbywcy. W pewnych przypadkach obowiązek podatkowy może powstać w innej jurysdykcji.
Skutki podatkowe zbycia udziałów lub akcji różnią się w zależności od sposobu ich nabycia oraz cech samej transakcji (np. sprzedaż za gotówkę, umorzenie, wymiana w zamian za udziały innego podmiotu, itp.). Różnice występują m.in. w zakresie powstania przychodu czy metody ustalania kosztów jego uzyskania. W niniejszym artykule zostaną omówione wybrane konsekwencje podatkowe sprzedaży udziałów (akcji) spółki kapitałowej wynikające z ustawy o CIT oraz umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Ogólne regulacje
Zgodnie z ogólną zasadą przewidzianą w ustawie o CIT spółki będące polskimi rezydentami podatkowymi podlegają opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania. Oznacza to, że dochód polskiego podatnika z tytułu sprzedaży udziałów w polskiej lub zagranicznej spółce jest co do zasady opodatkowany w Polsce. Dochód nierezydenta będzie natomiast podlegał opodatkowaniu w Polsce, tylko jeżeli zostanie osiągnięty na terytorium Polski (zasada ograniczonego obowiązku podatkowego). Ustawa nie zawiera jednak wskazówek interpretacyjnych umożliwiających określanie, czy dany dochód został uzyskany w Polsce w przeciwieństwie do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (choć art. 3 ust. 2b ustawy o PIT również...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta