Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ile ochrony firmy przedsiębiorcy

08 października 2014 | Prawo i praktyka | Tomasz Poznański

UPRAWNIENIA | Wprowadzające w błąd oznaczenie prowadzonej działalności gospodarczej jest czynem nieuczciwej konkurencji, ale jednocześnie podlega ochronie przewidzianej przepisami kodeksu cywilnego.

Każdy przedsiębiorca działa pod firmą. Zgodnie z art. 433 k.c. firma przedsiębiorcy powinna się odróżniać dostatecznie od firm innych przedsiębiorców prowadzących działalność na tym samym rynku. Firma nie może wprowadzać w błąd, w szczególności co do osoby przedsiębiorcy, przedmiotu działalności przedsiębiorcy, miejsca działalności, źródeł zaopatrzenia. Na podstawie art. 5 ustawy z 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (tekst jedn. DzU z 2003 r. nr 153, poz. 1503 ze zm.) czynem nieuczciwej konkurencji jest takie oznaczenie przedsiębiorstwa, które może wprowadzić klientów w błąd co do jego tożsamości, przez używanie firmy, nazwy, godła, skrótu literowego lub innego charakterystycznego symbolu wcześniej używanego, zgodnie z prawem, do oznaczenia innego przedsiębiorstwa.

Nie naruszaj praw konkurenta

Każdy podmiot, czy to osoba fizyczna prowadząca indywidualną działalność gospodarczą, czy też spółka prawa handlowego, rozpoczynając działalność, powinna wybrać taką nazwę, aby nie naruszać praw innego podmiotu. Niekiedy nowi przedsiębiorcy świadomie obierają nazwę podobną lub nawet taką samą jak konkurencja. Celem jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9961

Wydanie: 9961

Spis treści

Rzecz o prawie

Zamów abonament