Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowy podatnik, nowe wątpliwości

26 listopada 2014 | Prawo i praktyka | Jarosław Sekita
Jarosław 
Sekita, doradca podatkowy
źródło: materiały prasowe
Jarosław 
Sekita, doradca podatkowy

Czy dywidenda wypłacana przez spółkę komandytowo-akcyjną jest przychodem 
z udziału w zyskach osób prawnych? Chaotyczna zmiana przepisów sprawiła, że dosłowna ich interpretacja daje odpowiedź sprzeczną 
z zamierzeniami ustawodawcy.

Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista. Od 1 stycznia 2014 r. spółka komandytowo-akcyjna (dalej: SKA) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Definicje zawarte w ustawie o CIT zrównują SKA ze spółkami kapitałowymi. Używane w ustawie słowo „spółka" oznacza „spółkę będącą podatnikiem" (art. 4a pkt 21 ustawy o CIT), tj. m.in. SKA. Pojęcie „udział (akcja)" oznacza natomiast ogół praw i obowiązków wspólnika, również wspólnika SKA (art. 4a pkt 16 ustawy o CIT).

Artykuł 10 ustawy o CIT, wymieniając różnego rodzaju dochody z udziału w zyskach osób prawnych posługuje się pojęciem „dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji)".  Zatem dochód ten obejmuje również przychody, których źródłem są prawa w SKA. W celu wskazania podmiotu będącego „źródłem przychodów", przepis odnosi się do spółki, czyli  także SKA. Artykuł 10 ustawy o CIT obejmuje więc zdarzenia dotyczące m.in. akcjonariusza i komplementariusza.

Wątpliwości wzbudzają skutki prawne wynikające z art. 10 ust. 6 ustawy o CIT. Przepis ten stanowi, że przepisy ust. 1–5 stosuje się odpowiednio do podmiotów wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy. Co to oznacza...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10001

Wydanie: 10001

Spis treści
Zamów abonament