Kiedy urząd nakaże zwrot bonifikaty
Przeniesienie prawa własności nieruchomości w wyniku wniesienia jej aportem do spółki z o.o. stanowi jej zbycie i uzasadnia żądanie zwrotu upustu w opłacie z tytułu przekształcenia prawa wieczystego użytkowania nieruchomości w prawo własności.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w wyroku z 8 lipca 2014 r. (II SA/Op 64/14).
Starosta decyzją dokonał przekształcenia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości, przysługującego skarżącej, w prawo własności. Udzielił również skarżącej bonifikaty w opłacie za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości w prawo własności.
Na podstawie umowy przeniesienia własności nieruchomości skarżąca wniosła nieruchomość aportem do spółki z o.o. Starosta wszczął postępowanie w sprawie zwrotu bonifikaty i wydał decyzję, nakazującą skarżącej jej zwrot w zwaloryzowanej wysokości.
Skarżąca wniosła odwołanie, zarzucając naruszenie m.in. art. 4 ust. 15 ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (u.p.p.u.p.w.). Zgodnie z tym przepisem organ żąda zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, jeżeli osoba, na rzecz której zostało przekształcone prawo użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od dnia przekształcenia, zbyła lub wykorzystała nieruchomość na inne cele niż cele, które stanowiły podstawę udzielenia bonifikaty. Zdaniem skarżącej wniesienie nieruchomości aportem do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta