Jakie przesłanki odpowiedzialności Skarbu Państwa
Bezprawność działań organów władzy publicznej nie jest wystarczająca do stwierdzenia zasadności powództwa o odszkodowanie. Konieczne jest również wystąpienie szkody oraz związku przyczynowego pomiędzy zdarzeniem sprawczym a szkodą.
Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 24 kwietnia 2014 r. I (II CSK 173/13).
Powódka (spółka z o.o.) prowadziła działalność gospodarczą m.in. w zakresie gier na automatach o niskich wygranych. Po przeprowadzonej kontroli 17 grudnia 2009 r. funkcjonariusze Urzędu Celnego zatrzymali trzy automaty. Prokurator rejonowy zatwierdził tę czynność, jednak jego postanowienie zostało uchylone przez sąd rejonowy, gdyż nie zawierało uzasadnienia, które pozwalałoby na dokonanie jego kontroli instancyjnej.
Urząd Celny 8 stycznia 2010 r. wszczął postępowanie w sprawie o przestępstwo skarbowe i uznał automaty za dowody rzeczowe. Automaty zostały powódce zwrócone 8 kwietnia 2010 r. Postanowieniem z 19 lipca 2010 r. prokuratur apelacyjny zażądał ponownego wydania automatów w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa karno-skarbowego. Postanowienie to zostało utrzymane w mocy przez sąd rejonowy. Przeprowadzony dowód z opinii biegłego potwierdził, że na zatrzymanych automatach możliwe było wybranie stawki o wartości przekraczającej dopuszczalną granicę i uzyskanie większych wygranych.
Powódka wystąpiła przeciwko Skarbowi Państwa o odszkodowanie na podstawie art. 417 kodeksu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta