Zaufanie to za mało
Jak wyrugować nieprawidłowości podczas głosowania
Najpilniejsze zmiany w procedurach głosowania w Polsce nie zawsze wymagają zmiany kodeksu wyborczego. W niektórych przypadkach wystarczy po prostu wykonanie już istniejących wytycznych PKW. W innych – komisja powinna takie wytyczne przygotować. Tylko niektóre z problemów wymagają zmiany w kodeksie wyborczym. Warto je jednak, jeśli nie można ich zrealizować na podstawie opracowania wytycznych PKW, spróbować przeprowadzić przed wyborami parlamentarnymi w przyszłym roku.
Liczyć razem
Pewne sprawy można załatwić do niedzieli. Najważniejszymi problemami wydają się sam proces liczenia głosów w komisjach i bezpieczeństwo kart i protokołów w przerwach pomiędzy głosowaniami, w czasie transportu itd.
Niektóre z tych zagadnień są opisane przez PKW, inne wymagają uzupełnienia. PKW zaleca na przykład, by obwodowe komisje liczyły głosy razem, jednak ciągle słychać o praktyce dzielenia wysypanych z urny głosów na kupki, a następnie przeliczaniu ich w grupkach lub samodzielnie przez poszczególnych członków, a dopiero potem ich sumowaniu.
Na podstawie długich, dokumentów PKW powinien być przygotowany krótki podręcznik dla mężów zaufania i członków komisji, który dotarłby do każdego z nich, i podkreślał znaczenie wspólnego liczenia.
W niedzielnych wyborach nie będzie na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta