Poniesienie wydatku nie zawsze oznacza przepływ pieniędzy
Do momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu akcyzy jej kwota nie będzie miała wpływu na wysokość zaliczek płaconych do urzędu skarbowego od dochodu firmy.
Jednym z niezbędnych warunków umożliwiających zaliczenie wydatku do kosztów uzyskania przychodów jest jego faktyczne poniesienie. Wynika to bezpośrednio z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione (...). Wydatek musi więc zostać faktycznie poniesiony, w sensie powstania skonkretyzowanego zobowiązania po stronie podatnika.
W momencie uzyskania przychodu ze sprzedaży energii elektrycznej (tj. w ostatnim dniu przyjętego miesięcznego okresu rozliczeniowego, w sytuacji gdy faktura za energię sprzedaną w tym miesiącu zostaje wystawiona w miesiącu kolejnym) podatnik nie ponosi jeszcze kosztu podatku akcyzowego należnego od tej sprzedaży. Zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym nie powstał jeszcze obowiązek podatkowy (i zobowiązanie podatkowe). Jak zauważył przy tym Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 20 czerwca 2013 r. (II FSK 2219/11), „(...) generalną zasadą, wynikającą z art. 15 ust. 4 u.p.d.o.p., jest możliwość potrącenia tych kosztów, które zostały faktycznie poniesione w tym roku podatkowym, którego przychodów dotyczą. Tylko w drodze wyjątku można potrącić koszty jeszcze nieponiesione, jeżeli odnoszą się one do danego roku podatkowego, są określone co do rodzaju i kwoty oraz zostały zarachowane mimo ich nieponiesienia. Wszystkie te warunki muszą być spełnione łącznie (...)". Skoro zatem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta