Urlop bezpłatny obniży odszkodowanie za zakaz konkurencji
Minimalne odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji po ustaniu zatrudnienia to 25 proc. średniego miesięcznego wynagrodzenia, jakie pracownik otrzymał przed rozwiązaniem umowy za czas, który odpowiada okresowi obowiązywania tego zakazu. W tym celu sumę wynagrodzenia, jakie faktycznie otrzymał w tym czasie, dzieli się przez liczbę miesięcy obowiązywania zakazu, a z otrzymanej średniej oblicza się 25 proc. Zatem pracownik, który w okresie objętym wyliczeniem przebywał na urlopie bezpłatnym, otrzyma odpowiednio niższe odszkodowanie.
Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 4 września 2014 r. (I PK 25/14).
Stan faktyczny
Strony zawarły umowę o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia. Na jej mocy pracownik zobowiązał się powstrzymać od prowadzenia działalności konkurencyjnej przez 36 miesięcy od rozwiązania umowy.
Wysokość odszkodowania z tego tytułu ustalono na 25 proc. wynagrodzenia, które zatrudniony otrzymał w ciągu 36 miesięcy przed wypowiedzeniem, rozwiązaniem lub wygaśnięciem umowy, płatne w miesięcznych ratach.
Przed rozwiązaniem umowy pracownik przebywał ponad pół roku na urlopie bezpłatnym. W tym okresie nie otrzymywał pensji. Po ustaniu zatrudnienia zażądał jednak, aby pracodawca wypłacił mu odszkodowanie w wysokości obliczonej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta