Z kierowniczego stołka można łatwiej spaść
Od osoby zajmującej wyższe stanowisko pracodawca może wymagać więcej i oceniać bardziej surowo w porównaniu do szeregowych podwładnych – pisze sędzia.
Wypowiadając umowę zatrudnionemu na czas nieokreślony, pracodawca musi wskazać przyczynę uzasadniającą rozstanie. To ważny element wymówienia, gdyż w razie odwołania się pracownika do sądu przesądzi o tym, czy jego zwolnienie było prawidłowe.
Nie ufam
Brak zaufania do pracownika może uzasadniać wypowiedzenie, zwłaszcza gdy zajmuje on odpowiedzialny lub kierowniczy stołek. W stosunku do takich podwładnych szef ma prawo stosować ostrzejsze wymagania i oczekiwać ich większej lojalności. Wskazał na to wyraźnie Sąd Najwyższy w wyroku z 4 marca 2009 r. (II PK 202/08). Utrata zaufania do pracownika może uzasadniać wypowiedzenie nawet wtedy, gdy jego zachowanie nie nosi cech zawinienia. W konkretnych okolicznościach przyczyna ta jest usprawiedliwiona w tym znaczeniu, że od pracodawcy nie można wymagać, aby nadal darzył pracownika niezbędnym zaufaniem. Szczególnie odnosi się to do utraty zaufania do osoby na kierowniczej posadzie, wobec której z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta