Robota na haju wykluczona
Przepisy nie regulują, czy przy postępowaniu z substancjami psychoaktywnymi wolno stosować procedurę przeciwalkoholową. Moim zdaniem analogia jest niezbędna – mówi adwokat.
Rz: Czy pracownik może wykonywać swoje obowiązki na tzw. haju, czyli pod wpływem narkotyków, dopalaczy, substancji psychotropowych?
To jest absolutnie niedopuszczalne. Pracownik stawiający się do pracy musi przede wszystkim pozostawać w gotowości do jej wykonywania. Przez taką gotowość prawo pracy rozumie zarówno stan fizyczny, jak i psychiczny. Bez wątpienia stan po wprowadzeniu substancji zakłócających normalne funkcjonowanie organizmu, np. powodujących zaburzenia świadomości czy negatywnie wpływających na zmysł wzroku czy słuchu, uniemożliwiają wykonywanie pracy i powodują konieczność odsunięcia etatowca od wykonywania obowiązków zawodowych.
Każdy przypadek inny
Ale taki stan mogą u pracownika wywoływać np. pewne leki, które stosuje. Czy i jak wtedy pracodawca ma reagować?
Istotnie, to problem szerszy niż narkotyki i dopalacze. Nawet gdy stan zdrowia pracownika wymaga przyjmowania określonych leków wpływających na sprawne funkcjonowanie organizmu, niewykluczone, że nie będzie on mógł wykonywać pracy. Dlatego tak istotne są precyzyjne wytyczne lekarzy, którzy zajmując się np. przewlekle chorym pracownikiem, powinni dokładnie poinformować go o wpływie aplikowanych medykamentów na zdolność do wykonywania przez niego zadań służbowych. Natomiast pracodawcy na dobrą sprawę pozostaje jedynie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta