Kiedy odpisy od wartości niematerialnych są kosztem
Fiskus nie miał podstaw odmawiać prawa do amortyzacji znaku towarowego wniesionego darowizną, którego rejestracja zakończyła się dopiero u obdarowanego.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 14 listopada 2014 r. (I SA/Kr 1120/14).
Stan faktyczny
Z wnioskiem o wydanie interpretacji wystąpiła kobieta, której mąż prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Podatniczka wskazała, że planuje w przyszłości założenie wraz z mężem spółki jawnej. W związku z tym chciałaby przekazać spółce w darowiźnie prawa własności przemysłowej (tj. prawo ochronne do znaku towarowego, prawa do jego uzyskania oraz prawa ochronne do wzorów przemysłowych i użytkowych oraz prawa do ich uzyskania). Prawa te zostały wytworzone w przedsiębiorstwie męża, które w znacznej mierze wykorzystuje majątek znajdujący się we współwłasności małżonków (majątek dorobkowy).
Podatniczka zapytała, czy spółka, która ma powstać, będzie mogła amortyzować prawa ochronne do wzorów przemysłowych, użytkowych oraz do znaku towarowego, otrzymanych bezpośrednio umową darowizny. Jej wątpliwości dotyczyły także praw do uzyskania praw ochronnych już po ich przekształceniu w prawa ochronne i zaliczania odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodu. Podatniczka chciała się również upewnić, w jaki sposób ustalić wartość początkową...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta