BOR powinien być służbą specjalną
Zamach na ludzi znajdujących się pod ochroną BOR, nawet jeżeli został udaremniony, należy traktować jako porażkę. Celem działania BOR powinno być niedopuszczenie do wystąpienia jakiegokolwiek stanu zagrożenia – piszą eksperci.
Nowa sytuacja geopolityczna, nowy charakter zagrożeń stawiają przed systemem bezpieczeństwa państwa coraz większe wymagania. W ramach tego systemu niezwykle ważną rolę odgrywa Biuro Ochrony Rządu, formacja o specjalnych zadaniach odpowiadająca za bezpieczeństwo najważniejszych osób w państwie oraz obiektów i urządzeń o szczególnym dla państwa znaczeniu.
Ochrona zapewniana przez tę służbę ma charakter wielopłaszczyznowy, a jej zasadniczym celem jest całkowita neutralizacja zagrożeń, zarówno rzeczywistych, jak i potencjalnych. Nie ma zatem wątpliwości, że instytucja o tak skonstruowanym przez racjonalnego prawodawcę przedmiocie działania winna być faktycznym gwarantem bezpiecznego, ciągłego i stabilnego kierowania państwem.
Katastrofalne zaniedbania
Biuro Ochrony Rządu wymaga głębokiego przemodelowania. Obecny stan biura nie gwarantuje bowiem efektywnej realizacji zadań, o czym świadczą rażące, wręcz katastrofalne „zaniedbania" (eufemistycznie rzecz ujmując) w przygotowaniu wizyty prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej profesora Lecha Kaczyńskiego w Katyniu w 2010 r.
Nieprawidłowości wystąpiły również w przygotowaniu wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego na Ukrainie w 2013 r., gdzie w bezpośrednie otoczenie głowy państwa dopuszczono osobę agresywną, która naruszyła jego nietykalność cielesną. W tym przypadku reakcja ochrony osobistej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta