Jak ująć w kosztach kwoty nieuregulowane przez kontrahenta
Po skierowaniu sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego następuje uprawdopodobnienie nieściągalności wierzytelności stwierdzonej prawomocnym orzeczeniem sądu. Podatnik ma wtedy prawo utworzyć w pkpir odpis aktualizujący należność.
Aneta Szwęch
- Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. Jestem zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Jeszcze w 2013 r. wykonałem dla kontrahenta usługi budowlane, za które do tej pory nie uzyskałem zapłaty. Kontrahent wprawdzie nie kwestionuje wykonania tych usług, ale nie reguluje swojego zobowiązania. W czerwcu 2014 r. skierowałem sprawę o zapłatę na drogę postępowania sądowego. W tej chwili dysponuję wyrokiem zasądzającym całą należność, zaopatrzonym w klauzulę wykonalności, i mam zamiar skierować sprawę na drogę postępowania egzekucyjnego. Nie mam jednak pewności, czy komornikowi uda się wyegzekwować te należności. Czy w pkpir mogę utworzyć odpis aktualizujący należność, mimo że nie prowadzę ksiąg rachunkowych? Czy odpis aktualizujący należności, w części wykazanej w przeszłości jako przychód podatkowy, mogę zaliczyć teraz do kosztów uzyskania przychodów? – pyta czytelnik.
Zasady dokonywania odpisów aktualizujących wartość należności z uwagi na stopień prawdopodobieństwa ich zapłaty określa art. 35b ust. 1 ustawy o rachunkowości (dalej: uor). Tworzy się je wtedy, gdy istnieje uzasadniona obawa nieotrzymania zapłaty należności. Utworzenie odpisu aktualizującego wartość należności nie skutkuje wyksięgowaniem należności z ksiąg rachunkowych. Ta należność dalej tam widnieje jako należność przysługująca od dłużnika. Utworzenie w księgach rachunkowych odpisu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta