Korzystanie z firmowego auta z ryczałtem
Możliwość jeżdżenia służbowym samochodem po godzinach pracy jest dla pracownika przychodem ze stosunku pracy. Od 1 stycznia w ustawie o PIT uregulowano wreszcie kwestię rozliczania tych świadczeń. Pracodawca doliczy do pensji 250 albo 400 zł miesięcznie – w zależności od pojemności silnika.
Z punktu widzenia pracownika możliwość korzystania z samochodu służbowego dla celów prywatnych nierzadko jest czynnikiem decydującym o atrakcyjności posady. W ubiegłych latach kwestia opodatkowania tego typu świadczenia wzbudzała jednak liczne wątpliwości. Trzeba bowiem pamiętać, że możliwość nieodpłatnego korzystania dla celów prywatnych z samochodu służbowego jest dla pracownika przysporzeniem majątkowym. W efekcie tego typu świadczenie powinno być postrzegane jako element przychodów pochodzących ze stosunku pracy.
Potwierdza to art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, zgodnie z którym za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta