Przegląd miesiąca – w telegraficznym skrócie
ZMIANY W PRZEPISACH
Wyższa płaca minimalna i jej konsekwencje
Od 1 stycznia 2015 r. wzrosła wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Najniższe wynagrodzenie pracowników zatrudnionych w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy wynosi 1750 złotych brutto (w 2014 r. – 1680 złotych brutto).
Podwyższenie minimalnej płacy spowodowało też odpowiednią zmianę wysokości świadczeń, których poziom jest uzależniony od tej stawki. Chodzi np. o dodatek za pracę w porze nocnej, wynagrodzenie za czas choroby (o którym mowa w art. 92 kodeksu pracy) oraz zasiłek chorobowy czy odprawę z tytułu rozwiązania stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Kwota wynagrodzenia minimalnego wpłynęła także na zmianę wysokości obciążeń publicznoprawnych odliczanych z wynagrodzenia za pracę (tj. zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składek na ubezpieczenia społeczne) oraz maksymalną dopuszczalną kwotę potrąceń z wynagrodzenia za pracę (dokonywanych na zasadach określonych w k.p.).
Więcej w dodatku Praca i ZUS z 8 stycznia 2015 r. w artykule „Przełom roku na liście płac" oraz z 22 stycznia 2015 r. w artykule „Wyższe składki za rodziców na urlopach".
Składki od zarobków członków rad nadzorczych
1 stycznia 2015 r. weszła w życie nowelizacja przepisów ustawy o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta