Odwołanie po terminie tylko w wyjątkowych sytuacjach
Zdarza się, że przedsiębiorca nie zgadza się z decyzją fiskusa, ale nie wyśle pisma w tej sprawie w odpowiednim czasie. Musi wtedy wykazać, że przeszkoda była od niego niezależna i niemożliwa do przezwyciężenia.
Instytucja przywrócenia terminu oznacza możliwość przywrócenia uchybionego wcześniej terminu ustanowionego do wykonania danej czynności. Jest to termin zawity, przy czym chodzi tu o terminy procesowe, a nie materialne. Uchybienie terminowi do dokonania danej czynności – wniesienia odwołania – pociąga za sobą niemożność jej wykonania. Ustawodawca przewidział jednak możliwość ochrony przed negatywnymi skutkami takiego uchybienia poprzez instytucję przywrócenia terminu, określoną w art. 162–164 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.).
Uchybienie terminowi oznacza niewykonanie określonej czynności we wskazanym czasie, a uchybienie terminowi zawitemu powoduje, że dokonana czynność jest prawnie bezskuteczna.
Doręczenie musi być skuteczne
Wniosek o przywrócenie terminu opiera się na podstawowym założeniu, że decyzja (od której podatnik chce wnieść odwołanie i złożyć wniosek o przywrócenie terminu) została skutecznie doręczona. Nie można przywracać terminu, który faktycznie nie upłynął. A taka sytuacja może mieć miejsce, gdy termin taki w ogóle nie rozpoczął biegu, ponieważ stronie nie doręczono decyzji w sposób prawidłowy.
Zgodnie z art. 162 § 1 i 2 o.p. w razie uchybienia terminu do złożenia odwołania od rozstrzygnięcia organu podatkowego należy przywrócić termin na wniosek zainteresowanego, jeżeli uprawdopodobni on, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta