Kiedy rozliczyć rabat potransakcyjny
Podatnik, który nagradza swojego kontrahenta za zakupy zrealizowane w danym okresie, powinien zmniejszyć swój przychód wstecznie. Faktura korygująca odnosi się bowiem do stanu zaistniałego w przeszłości.
Tomasz Krywan
Prowadzę hurtownię wyposażenia łazienek. Po każdym półroczu udzielam swoim kontrahentom rabatów zależnych od wygenerowanego obrotu. Czy o przyznane rabaty powinienem zmniejszać swoje obecne przychody, czy korygować przychody uzyskane wcześniej? – pyta czytelnik.
Jak stanowi art. 14 ust. 1 ustawy o PIT, za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości między innymi udzielonych bonifikat i skont. Brzmienie tego przepisu powoduje, że udzielanie rabatów potransakcyjnych (tj. rabatów udzielanych po sprzedaży) uprawnia podatników do zmniejszania przychodów z działalności gospodarczej.
Zmiana kwoty, a nie daty
Z wyjaśnień udzielanych przez organy podatkowe wynika, że zmniejszenia takie powinny być dokonywane wstecznie, tj. poprzez zmniejszanie przychodów okresów rozliczeniowych i lat podatkowych, w których zostały uzyskane przychody, których dotyczą rabaty.
Tytułem przykładu można wskazać interpretację Izby Skarbowej w Poznaniu z 13 czerwca 2012 r. (ILPB3/423-91/12-2/MS), interpretację Izby Skarbowej w Łodzi z 12 marca 2013 r....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta