Powiązania z kontrahentem przesądzą o pomocy z PFRON
Począwszy od stycznia br. firmy, które są z sobą powiązane np. udziałowo, muszą liczyć efekt zachęty metodą ilościową uwzględniając pracowników zatrudnianych w tych wszystkich zakładach – mówi Edyta Sieradzka, wiceprezes Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.
Edyta Sieradzka
To skutek zmiany przepisów, stanowiska BON z 15 grudnia 2014 r. (BON-I-52311-365-2-LK/2-14 i wyjaśnienia Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z 20 lutego 2015 r. (DDO-52-566(2)/14/RR, udzielonego organizacji OBPON w sprawie rozumienia „jednego przedsiębiorstwa".
Wspólny mianownik
W przypadku firm powiązanych w świetle rozporządzenia KE 651/2014 i rozporządzenia o pomocy de minimis 1407/2013 – jakie skutki wywołuje ten fakt dla obu firm? Czy chodzi tylko o sumowanie łącznie otrzymanej pomocy de minimis i pomocy innej niż de minimis, czy są jeszcze jakieś inne aspekty tego powiązania?
Patrząc na te dwa wymienione w pytaniu rozporządzenia, fakt firm powiązanych przekłada się na:
1. wielkość firmy (należy sumować zatrudnienie z firm powiązanych)
2. wykazywanie efektu zachęty metodą ilościową na Wn-D (poz. 39 i 41 – pracodawca bierze pod uwagę swoich pracowników, tj. osoby wymienione w art. 5 załącznika nr 1 do rozporządzenia KE 651/2014 i osoby z firm powiązanych),
3. sytuację ekonomiczną firmy – badana jest z uwzględnieniem wszystkich firm ze sobą powiązanych,
4. jednym limicie w przypadku SOD – 10 mln euro na rok (wspólnie dla wszystkich powiązanych firm),
5. jednym limicie w przypadku pomocy de minimis – 200 tys. euro (wspólnie dla wszystkich) w ciągu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta