Związkowcy dostaną lokal i komputer, ale nie auto
Gdy w firmie pojawia się związek zawodowy, pracodawca musi mu zapewnić sprzęt niezbędny do sprawnego funkcjonowania. Ale nie spełni każdej zachcianki działaczy.
Praktycznie niezmieniona od lat ustawa z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 167, dalej: ustawa o zz) przyznaje związkowcom liczne przywileje.
Pokój dla związku
Pierwszym z wielu obowiązków pracodawcy, u którego pojawiła się organizacja, jest zapewnienie jej pomieszczenia, w którym będzie prowadzona działalność związkowa. Artykuł 33 ust. 1 ustawy o zz nakładający na szefa ten wymóg nie precyzuje ani sposobu, ani zasad udostępniania pomieszczeń. Nie określa też, jakie warunki powinien spełniać lokal przydzielony związkowi. Z pewnością ma być dostosowany do potrzeb zakładowej organizacji związkowej (zoz) i uwzględniać jej liczebność oraz wynikający z niej zakres prowadzonej działalności.
Organizacja może zgłaszać pracodawcy życzenia, aby udostępnić jej konkretne pomieszczenie. Pracodawca nie jest jednak związany tą sugestią. To pracodawca decyduje o tym, jaki lokal przeznaczy dla działaczy.
Przykład
Spółka wybudowała nowy biurowiec, do którego przenosi całą administrację. W tym czasie ukonstytuowała się w niej organizacja związkowa. Zażądała, aby udostępniono jej wybrany przez siebie gabinet w nowym biurowcu. Szef nie musi przyznać pomieszczenia wskazanego przez zoz.
Udostępnienie pomieszczenia zoz odbywać się może na zasadzie odpłatności lub bezpłatnie....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta