Za błędy trzeba zapłacić
Zdarza się, że ofiara wypadku swoim zachowaniem przyczynia się do powstania szkody albo zwiększenia jej rozmiarów. Wtedy towarzystwo może obniżyć świadczenie.
regina skibińska
Rowerzysta jechał nocą na nieoświetlonym rowerze po drodze poza terenem zabudowanym. Został potrącony przez samochód jadący z niedozwoloną prędkością. To klasyczna sytuacja, kiedy poszkodowany przyczynił się do szkody.
O przyczynieniu się ze strony poszkodowanego można mówić wtedy, gdy istnieje adekwatny związek przyczynowo-skutkowy między określonym zachowaniem poszkodowanego a powstaniem szkody lub zwiększeniem jej rozmiarów.
Trzeba mieć dowody
– Sam fakt naruszenia obowiązującego porządku prawnego nie daje automatycznie możliwości uznania, że poszkodowany przyczynił się do szkody i w związku z tym należy zmniejszyć wypłacane mu odszkodowanie. Kluczowa jest odpowiedź na pytanie, czy zachowanie poszkodowanego, nawet obiektywnie nieprawidłowe, miało wpływ na powstanie wypadku lub zwiększenie jego rozmiarów – wyjaśnia Ewa Gurzyńska z Ergo Hestii.
Przyczynienie powinno być zatem ustalane indywidualnie dla każdego przypadku przy uwzględnieniu konkretnych okoliczności i stopnia zawinienia czy naganności zachowania obu stron. Powinno być ono udowodnione...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta