Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nawet pasek płac potwierdzi zagraniczną pracę

12 marca 2015 | Praca i ZUS | Aleksandra Zagajewska
Aleksandra Zagajewska, prawnik z Okręgowego Inspektoratu Pracy  w Warszawie
źródło: materiały prasowe
Aleksandra Zagajewska, prawnik z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie
źródło: Rzeczpospolita

Starający się o uznanie stażu z innego kraju może udowadniać zatrudnienie w cudzoziemskiej firmie wszelkimi możliwymi sposobami i dokumentami.

Pracuję na podstawie umowy o pracę w obecnym zakładzie dopiero od pięciu miesięcy. Czy mogę skorzystać z urlopu wychowawczego i w jakim wymiarze?

Zgodnie z art. 186 kodeksu pracy pracownik zatrudniony co najmniej sześć miesięcy (łącznie u wszystkich pracodawców do tej pory; do sześciomiesięcznego okresu wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia) ma prawo do urlopu wychowawczego, aby sprawować osobistą opiekę nad dzieckiem. Uprawnienie to przysługuje także pracownikowi, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub który przyjął dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza (z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej).

Wymiar urlopu wychowawczego wynosi do 36 miesięcy, ale jest udzielany na okres nie dłuższy niż do ukończenia przez dziecko piątego roku życia. Jeżeli z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności dziecko wymaga osobistej opieki pracownika, niezależnie od podstawowego urlopu może być udzielony dodatkowy urlop wychowawczy w wymiarze do 36 miesięcy, ale nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia.

Co istotne, każdemu z rodziców lub opiekunów przysługuje wyłączne prawo do jednego miesiąca urlopu wychowawczego z 36 miesięcy, a prawa tego nie można przenieść na drugiego z rodziców...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10088

Wydanie: 10088

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament