Po przejęciu fundusz socjalny jest wspólny
Gdy pracodawca, który nie ma zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, przejmie inny zakład z takim funduszem, powinien przyznać prawo do świadczeń z niego finansowanych wszystkim zatrudnionym. Jeśli ograniczy krąg uprawnionych do przejętych pracowników, świadczenia będą wydatkowane niezgodnie z ustawą i przez to nie będą zwolnione ze składek ubezpieczeniowych.
Takie stanowisko zajął ZUS Oddział w Lublinie w decyzji nr 1104/2014 z 7 października 2014 r. (WPI/200000 /43/1104/2014).
Przedsiębiorca zwrócił się do ZUS z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji. Wskazał, że w związku z przejściem części zakładu pracy na podstawie art. 231 kodeksu pracy przejmie zatrudnionych tam pracowników. Przy czym u wnioskodawcy, w przeciwieństwie do przejmowanego pracodawcy, nie ma zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs). Wnioskodawca i pracodawca przekazujący zgodnie postanowili, że przejęcie obejmie też środki zfśs i treść regulaminu tego funduszu, obowiązującego w przejmowanej firmie. Środki będą gromadzone na odrębnym rachunku bankowym i wydatkowane na zasadach określonych we wskazanym regulaminie zfśs z uwzględnieniem art. 8 ust. 2 ustawy o zfśs, stosownie do jej art. 7 ust. 3a. Przy czym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta