Wyższe świadczenia pod ochroną dotyczą wypłat od 1 marca
Gdyby pracownikowi przysługiwał zasiłek na przełomie lutego i marca, kwotę wolną od potrąceń ustala się odrębnie, uwzględniając to, za jaki miesiąc należy się świadczenie chorobowe.
Po 28 lutego 2015 r. zaczęły obowiązywać wyższe kwoty wolne od potrąceń przy realizowaniu zajęć z należności chorobowych. Nowe kwoty stosuje się do świadczeń przysługujących od 1 marca 2015 r.
U pracowników potrąceniom i egzekucji podlegają zarówno należności za pracę, jak i świadczenie rehabilitacyjne oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego (zasiłek chorobowy, macierzyński, opiekuńczy, wyrównawczy).
Tak jak przy pensji, pracodawcy dokonujący zajęcia z zasiłków muszą przestrzegać ściśle określonych reguł. Spośród nich na szczególną uwagę zasługują dwa limity. Pierwszy (tzw. górny) to maksymalna dopuszczalna kwota potrącenia, którą stanowi odpowiedni odsetek kwoty świadczenia brutto. Drugi to tzw. limit dolny, czyli kwota wolna uzależniona od poziomu najniższej emerytury.
Limit górny
Ze świadczeń chorobowych można dokonywać potrąceń zarówno na podstawie tytułu wykonawczego, jak i bez tego tytułu. Granice tych potrąceń przedstawia tabela 1.
W razie zbiegu potrąceń egzekucja nie może przekraczać:
- 60 proc. należnego świadczenia brutto – jeżeli wśród potrąceń występują należności alimentacyjne – albo
- 50 proc. kwoty zasiłku – w pozostałych przypadkach.
Wysokość zasiłku bądź świadczenia rehabilitacyjnego podlegającego potrąceniom ustala się od kwoty brutto,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta