Skuteczna gra o wysoki zasiłek
Przedsiębiorcy mylą okres ubezpieczenia chorobowego z tytułem do ubezpieczeń, a tytuł z kodem. Taka pomyłka może ich drogo kosztować po zmianach zasad ustalania podstawy wymiaru zasiłków.
Anna Abramowska
Obowiązujące przedsiębiorców dobrowolne ubezpieczenie chorobowe daje im wiele możliwości. Mogą kształtować swoją historię ubezpieczeniową, przystępując do niego i rezygnując w dogodnym momencie. W ten sposób w najbardziej optymalny dla siebie sposób i stosunkowo niskim kosztem mogą uzyskać wysoki zasiłek chorobowy czy macierzyński.
Choroba na starcie
Zasiłek chorobowy z dobrowolnie opłacanego ubezpieczenia chorobowego przysługuje pod warunkiem posiadania co najmniej 90-dniowego okresu wyczekiwania. Inaczej jest z zasiłkiem macierzyńskim czy opiekuńczym. Te przysługują bez okresu wyczekiwania. Co do zasady zasiłek dla przedsiębiorcy, gdy uzyska do niego prawo przed upływem pierwszego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia z biznesu, liczy się od najniższej podstawy wymiaru składek po odliczeniu 13,71 proc. z tej kwoty >patrz tabelka. Zatem osobie, która opłaca składki na preferencyjnych zasadach, ZUS liczy w 2015 r. świadczenie od podstawy równej 453,02 zł. Natomiast dla tych, które płacą najniższe składki bez ulgi, podstawa zasiłku wynosi 2049,73 zł. Jest tak nawet wtedy, gdy biznesmen zadeklarował, że chce opłacać składkę chorobową od znacznie wyższej bazy.
Ważna przeszłość
Na wyższe świadczenie może jednak liczyć przedsiębiorca, który w nieodległej przeszłości – w ciągu 30 dni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta