Jasne reguły gry dla biznesu
Nowa ordynacja podatkowa powinna sprzyjać partnerstwu w relacjach obywateli i firm z urzędem skarbowym – proponuje „Rzeczpospolita" w zbiorze postulatów „Kodeks podatnika".
paweł rochowicz
W redakcji „Rzeczpospolitej" przedstawiciele władz odpowiedzialnych za tworzenie i stosowanie prawa podatkowego, a także eksperci z tej dziedziny, dyskutowali o zmianach w procedurach podatkowych. Zarówno tych zaproponowanych przez redakcję, jak też wynikających z projektu prezydenta i prac Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego. Debatę prowadził Paweł Rochowicz, dziennikarz „Rzeczpospolitej".
Koniec z poddaństwem
Paweł Rochowicz: Na ile „Kodeks podatnika" opracowany przez „Rz" może być przydatny w pracach nad nową ordynacją podatkową?
Prof. Leonard Etel, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego: Ważna jest każda uwaga dotycząca tego, jak ma wyglądać przyszła „konstytucja prawa podatkowego", dlatego to cenna inicjatywa. Rozumiem, że nazwa „Kodeks podatnika", a nie „Kodeks podatkowy", to celowy zabieg i ukłon w stronę podatników. Jednak muszę przypomnieć, że oprócz interesu podatnika powinniśmy mieć na uwadze także interes publiczny. Dlatego opracowanie „Rzeczpospolitej" jest cenne i powinno być brane pod uwagę przy tworzeniu nowej ordynacji podatkowej.
Trzeba jednak zaznaczyć, że niektóre propozycje, choć z punktu widzenia podatnika brzmią atrakcyjnie, są nie do zaakceptowania z punktu widzenia organów podatkowych. Uniemożliwiałyby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta