Służby celne pod większą kontrolą
Celnicy wykonujący zadania na granicy będą musieli zgłaszać do identyfikacji własny telefon. To, czy funkcjonariusz Służby Celnej jest podatny na korupcję, będzie można stwierdzić po badaniach psychofizjologicznych
Od 1 kwietnia obowiązują nowe przepisy ustawy o Służbie Celnej (ustawa z 15 stycznia 2015 r. o zmianie ustawy o Służbie Celnej, ustawy o urzędach i izbach skarbowych oraz niektórych innych ustaw). Zgodnie z jej regulacjami funkcjonariusze celni pełniący służbę w oddziałach granicznych i komórkach zwalczania przestępczości nie mogą już dowolnie korzystać z prywatnych przenośnych urządzeń służących do komunikacji elektronicznej, np. telefonów, tabletów, laptopów. To nowe rozwiązanie ma wyeliminować sytuacje, gdy korzystając z prywatnego sprzętu elektronicznego, informują oni – celowo lub nieświadomie – nieuprawnione osoby o działaniach służbowych.
Wprowadzono również obowiązek składania przez funkcjonariuszy celnych i zatrudnionych w Służbie Celnej informacji o pracy w administracji celnej nie tylko małżonków i krewnych, ale również osób prowadzących z nimi wspólne gospodarstwo domowe. Te przepisy mają w założeniu wyeliminować podejrzenia braku bezstronności i obiektywizmu w działaniach służbowych, a także ograniczyć wykorzystywanie stanowiska do protegowania i faworyzowania członków rodziny.
Wymagane badania
Funkcjonariusze pełniący służbę w wyodrębnionych komórkach organizacyjnych Służby Celnej, którzy w pewnych okolicznościach (przewidzianych przez prawo) mogą użyć broni palnej, zostaną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta