Fidesz i geopolityka
Węgry | Partia rządząca a polityka zagraniczna
Od momentu dojścia do władzy w roku 2010 Fidesz zdominował instytucje państwowe na Węgrzech, jednak w ostatnim czasie jego pozycja wyraźnie osłabła. Popularność rządu maleje, kilka protestów zorganizowanych jesienią ubiegłego roku przez opozycję spotkało się z niespodziewanie mocnym odzewem. Pod koniec lutego, po zdobyciu mandatu w wyborach uzupełniających przez opozycyjnego kandydata cieszącego się wsparciem lewicowej i liberalnej opozycji partia Viktora Orbána straciła większość dwóch trzecich głosów w parlamencie. Równocześnie rosną notowania skrajnie prawicowej partii Jobbik. Fidesz nadal stara się osiągnąć cele, jakie postawił sobie w polityce wewnętrznej i zagranicznej, ale musi się jednocześnie zmagać z opozycją wewnętrzną i konsekwencjami skandali korupcyjnych. W czasie gdy władze partii rozważają zwrot w stronę centrum lub skrajnej prawicy, który pozwoliłby im poprawić pozycję ugrupowania, komplikują się też relacje Węgier z Rosją i z Zachodem.
Premier i oligarcha
Wprowadzenie zmian w ustawie zasadniczej oraz wybór sędziów Trybunału Konstytucyjnego wymaga na Węgrzech większości dwóch trzecich. Fidesz dokonał już istotnych zmian w konstytucji, utrata większości kwalifikowanej utrudni mu jednak dokonanie zmian w innych obszarach. Poparcie dwóch trzecich parlamentarzystów jest wymagane do przyjęcia tzw. praw kardynalnych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta