Podział ryzyka to trudna sztuka
dług publiczny | Wciąż nie jest jasne, czy wynagrodzenie partnera prywatnego to wydatek bieżący czy majątkowy.
Obowiązujące od 18 marca rozporządzenie ministra gospodarki w sprawie rodzajów ryzyka oraz czynników uwzględnianych przy ich ocenie (DzU z 3 marca, poz. 284) nie wyjaśnia wątpliwości dotyczących wpływu wynikających z umów partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) zobowiązań gmin na poziom ich zadłużenia – wskazują eksperci.
Poziom zobowiązań
PPP może potencjalnie stanowić istotną formę realizacji zadań jednostek samorządu terytorialnego. Ważną kwestią jest jednak wpływ zobowiązań wynikających z umów PPP na poziom długu publicznego.
W myśl art. 18a ust. 1 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o partnerstwie publiczno-prywatnym (DzU z 2009 r. nr 19, poz. 100 ze zm.), zobowiązania wynikające z umów nie wpływają na poziom państwowego długu publicznego oraz deficyt sektora finansów publicznych w sytuacji, gdy partner prywatny ponosi większość ryzyka budowy oraz większość ryzyka dostępności lub ryzyka popytu. Należy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta