Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Negocjacje zamiast trybu z wolnej ręki

07 kwietnia 2015 | Administracja | Arkadiusz Jaraszek

Zamawiający może wybrać wykonawcę zamówienia publicznego w trybie negocjacji bez ogłoszenia m.in. 
ze względu na pilną potrzebę, której wcześniej nie można było przewidzieć. W tym trybie będzie wybrana firma, która odbuduje warszawski most Łazienkowski.

Z ostatnich informacji przekazywanych przez władze Warszawy wynika, że wybór firmy, która odbuduje most Łazienkowski zniszczony na skutek pożaru, nastąpi w trybie negocjacji bez ogłoszenia. Pierwotnie urzędnicy zakładali, że udzielą zamówienia z wolnej ręki, co ich zdaniem miało doprowadzić do szybszej odbudowy mostu.

– Główny wykonawca remontu mostu Łazienkowskiego zostanie wybrany w drodze negocjacji. Zgłosiło się do nas 18 firm i obecnie trwają procedury w celu wyłonienia wykonawcy – poinformował Adam Sobieraj, rzecznik stołecznego Zarządu Dróg Miejskich.

Dlaczego władze Warszawy zmieniły zdanie w sprawie sposobu wyłonienia firmy, która odbuduje most Łazienkowski? Który tryb wyłaniania wykonawców – negocjacje bez ogłoszenia czy udzielenia zamówienia z wolnej ręki – są korzystniejsze i bezpieczniejsze z punktu widzenia urzędników, lokalnych władz, a także realizacji samej inwestycji? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w artykule.

Kiedy wolna ręka

Zamówienie z wolnej ręki to tryb, w którym zamawiający udziela zamówienia po negocjacjach tylko z jednym wykonawcą. Zamawiający, po wszczęciu postępowania, może zamieścić w Biuletynie Zamówień Publicznych lub przekazać do Urzędu Publikacji Unii Europejskiej ogłoszenie o zamiarze zawarcia umowy. Powinno ono zawierać co najmniej nazwę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10109

Wydanie: 10109

Spis treści
Zamów abonament